A Zene Világnapján október 1-én Iskolánk vendége volt Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművész.
Néhány érdekesség Balázs János életéből:
2002-ben 13 évesen (általános iskola 7. osztálya) felvételt nyert a Zeneakadémia különleges tehetségek osztályába. Az egyetemi évek alatt sem tétlenkedett, hat nemzetközi zongoraverseny győztese lett. 2006-ban jelent meg szólólemeze. 2007-ben debütált a Zeneakadémia Nagytermében, nagy sikerrel, majd ugyanebben az évben mutatkozott be a Kyoto-i Nemzetközi Fesztiválon. 2010-ben egy turné keretében 16 hangversenyen eljátszotta Chopin összes zongoraművét, amiért a Lengyel Köztársaság kitűntette. 2011-ben megkapta a fiatal művészeknek járó legnagyobb elismerést, a Junior Príma Primissima Díjat. 19 ország művészei közül az Európai Koncerttermek Közössége neki ítélte a Rising Star Díjat.
Európa, Amerika, Ázsia legismertebb koncerttermeinek állandó vendége. A Snétberger Központ tanára. Példaképe, szellemi hagyatékának ápolása céljából megalapította a Cziffra György Fesztivált, melynek művészeti vezetője.
2016-ban és 2017-ben is a Bazilika előtt egyedülálló szabadtéri zongoraestet adott, amely bebizonyította, hogy a klasszikus zene képes több mint 10.000 ember számára élményt okozni. A hallgató nem csupán pillanatnyi élmény részese lesz, hanem maradandó értéket vihet magával.
Balázs János szívén viseli a komolyzene és a gyerekek kapcsolódását, művészetével, egyéniségével hat azokra, akik hallgatják zenei játékát. Olyan lelkesen beszél a zenéről és mutatja be hangszerét a zongorát, hogy aki eddig nem szerette ezt a zenei műfajt az is megkedveli.
A gyerekeknek tartott ingyenes klasszikus zenei ismeretterjesztő koncertjei mindig teltházasok. Iskolánk és a Kecskeméti iskolák diákjai abban a megtiszteltetésben részesülhettek, hogy ezen a napon személyesen is találkozhattak Balázs Jánossal és saját fülükkel és szemükkel is megtapasztalhatták a zongoraművész virtualitását. A hangszerbemutató koncert alkalmával a gyerekek megismerhették a zongorát. A művész úr bemutatta a gyerekeknek kívülről és belülről is ezt a hangszert. Játékos formában közelítette meg a komolyzenét.
Iskolánk diákjaiból álló kis csapat a háttérben alkotott, miközben Balázs János zongorázott. A rajzok a pillanatnyi benyomások, érzelmek a zene által bennük alakult gondolatok kivetítése volt. A diákokat annyira megfogta a zene, hogy csak úgy siklottak a kréták a papíron. Gyönyörű alkotások születtek.
Rück Renáta 6. d osztályos tanuló kísérete nem más, mint Balázs János zongoraművész volt, aki egy népdalcsokrot adott elő.( Bujdosik az árva madár, Házunk előtt, Tizenhárom fodor van a szoknyámon)
Iskolánk Nagy kórusa Lajos Péterné Kákonyi Réka énektanár-karvezető vezetésével a Hogyha nékem Laci bátyám című népdalt énekelték el. A közönséget is megénekeltették, ennek a dalnak a refrénjét ők is énekelték.
A hangszerbemutató koncerten egy másik hangszert is megismerhettünk. Lopez-Filkorn Yazmin Adriana iskolánk tanulója gitáron adott elő egy Bartolome Calatayud spanyol darabot.
A programba a Magyar Televízió is bekapcsolódott néhány percre, a Zene Világnapjához kapcsolódóan, élő adásban közvetítették a rendezvényt iskolánk sportcsarnokából.
A közös zenei élmények után Balázs János autogramot osztott. A lelkes közönség nagy izgalommal várta a személyes találkozást, ha még csak egy pár pillanatra is. Néhány diáknak még egy közös fotóra is sikerült rávennie a művészurat.
Köszönjük Balázs Jánosnak, hogy elfogadta a meghívásunkat és ilyen felejthetetlen élménybe részesített bennünket!
Köszönjük a Bólyai János Gimnázium segítségét, akik erre az alkalomra felajánlották iskolánknak, illetve Balázs Jánosnak a Yamaha versenyzongorájukat!
Köszönjük azoknak a kedves vendégeknek, akik elfogadták a meghívásunkat és együtt ünnepelték velünk és Balázs János zongoraművésszel a Zene Világnapját!
szöveg-fotók
Borsos Andrea