péntek, szeptember 29, 2023
image image image image image image image image
Állatok világnapja A közelgő Állatok világnapja alkalmából a 6. a osztály szeptember 22-én látogatást tett a Kecskeméti Vadaskertben, amely egyben az Iskolások Hete is volt.
Tanév rendje 2023/2024 A tanév rendje olvasható itt. Szülői értekezletek, fogadóórák, szünetek, rendezvények és minden fontos dátum...
Matematika tehetséggondozó Iskolánkban a kezdetek óta központi helyet foglal el a tehetséggondozás. A Matematika Tehetséggondozó Versenyt minden évben megszervezzük. Idén is sok ügyes, tehetséges diák indult el rajta. Tanulóink nagyon lelkesek voltak, amit az eredmények is mutatnak. A negyedik évfolyamban még holtverseny is kialakult a második helyért.
Kecskemét Város Polgára Leszek Idén 28. alkalommal rendezte meg a Béke Átalános iskola a „Kecskemét Város Polgára Leszek” elnevezésű Városi szintű helytörténeti versenyt. A kezdetek óta jelen vagyunk ezen a versenyen is, a történelmet, városunkat szerető, ismerő diákjaink idén is megküzdöttek a helyezésért.
Simonyi Verseny Idén is megrendezésre került a XXVI. Kárpát-medencei Simonyi Zsigmond helyesírási verseny, melyen az erdélyi, kárpátaljai, felvidéki és vajdasági diákokkal együtt, a több mint tizenhétezer versenyző között iskolánk tanulói is részt vettek...
Népdaléneklési versen 1-2. évf. Iskolánk hagyományai közé tartozik a népdaléneklés is. Idén a 1-2. évfolyamos tanulók körében május utolsó napján 31-én került megrendezésre. Sok szép magyar népdalt halottunk a gyerekek előadásában, nagyon szépen énekelték a kiválasztott dalukat.
Határtalanul blog A Határtalanul! pályázat kiírását követően tanáraink rövid tanakodás után úgy döntöttek, pályáznak egy 5 napos Erdélyi kirándulásra, nekünk akkor még 6-os diákoknak. Már 7-esként, a tanév elején tudtuk meg, hogy nyertünk és a tanév végén 44 diák 5 tanárral elutazhat 5 napra Erdélybe.
Közös kerítésfestés Iskolánk a Kecskeméti II.Rákóczi Ferenc Általános Iskola idén is  megtartotta a tavaszi nagytakarítást. A szülők levágták, igazították a  növényzetet, a gyerekek takarítottak. Ezek voltak az előmunkálatok a  mai, szombati napnak, amikor a kerítés lecsiszolása után jöhetett a  kerítésfestés és még egy kis virágültetés is belefért.

10.09.15.

Névadónkról

II. Rákóczi Ferenc

RAKOCZI

1676. március 27-én született Borsiban.

Apja I. Rákóczi fejedelem. Anyja Zrínyi Ilona.

Erdély fejedelmévé választották 1704. július 7-12-én Gyulafehérvárott.

A szövetkezett rendek vezérlő fejedelmévé kiáltották ki 1705.

Erdély fejedelmi székébe beiktatták 1707. április 4-én Marosvásárhelyen.

Felesége  /1696) Hessen-rheinfelsi Sarolta Amália.

Gyermekei: György, József. Meghalt 1736. április 8-án Rodostóban.

Hamvai 1906 óta a kassai dómban nyugszanak.


,,Az úr engem eszközül használa, hogy fölébresszem a magyarok kebelében a szabadságnak szerelmét…” -írta II. Rákóczi Ferenc az Emlékirataiban. Ez a küldetéstudat végigkísérte életében. A Rákóczi családban a Habsburgok elleni harcnak régi hagyománya volt. Ezt látta édesanyjától, Zrínyi Ilonától és nevelőapjától, Thököly Imrétől is. Ezt a tudatot erősítette az is, hogy ősei között négy erdélyi fejedelem volt.

RAKOCZI.MEGEMLEKEZES.007

A Rákóczi, a Báthoryak, a Zrínyiek vére keveredett ereiben. Ott volt édesanyja, Zrínyi Ilona mellett Munkácson, az évekig tartó császári ostrom alatt. A megadás után Kollonich érsek jezsuita szellemben neveltette, mindenek előtt az udvar iránti hűségre, majd a dinasztia iránti hűséget meg a Habsburg-házasság kötelékével is igyekezett megerősíteni. Rákóczi Ferenc ősei rebellis nyomdokaiba lépett, s gyorsan ő is a bécsújhelyi börtönben Találta magát, felségárulás vádjával. Megszökött, Lengyelországba emigrált, majd a tiszaháti Parasztok hívására 1703. június 14-én Magyarországra érkezett, és élére állt a Habsburgok elleni szabadságharcnak. 1704 nyarán Rákóczi Ferenc bizalmi emberei a gyulafehérvári országgyűlésen elérték uruk fejedelemmé választását.

RAKOCZI.MEGEMLEKEZES.138

Az 1705 őszén tartott Széchenyi országgyűlésen megalakult magyarországi rendek konföderációja, s II. Rákóczi Ferencet Magyarország vezérlő fejedelmévé választották. Döntés született arról is, hogy a konföderáció az erdélyi rendekkel is szövetséget köt. A tényleges szövetséget azonban nem sikerült tető alá hozni, mert közben Herbeville tábornagy serege bevonult Erdélybe, s az osztrák megszállás nyomása alatt az erdélyi főurak 1705 decemberében eltörölték Rákóczi fejedelemségét. Hamarosan azonban, 1706 elején Erdély (néhány szász város kivételével) újra felkelők kezére került. A Kuruc jelenlét eredményeként az erdélyi urak és a városok képviselői újra Rákóczi hűségére álltak. Majd 1707 április 5-én Marosvásárhelyen az országgyűlés kimondta Erdély elszakadását a Habsburgoktól, s rendelkezett a négy bevett vallás szabad gyakorlásáról is. Az ónodi országgyűlés hasonló, radikális határozatokat hozott Magyarországra vonatkozóan: kimondta a Habsburg-ház trónfosztását, s a szabadságharc tartamára felfüggesztette a nemesi adómentességet.

RAKOCZI.MEGEMLEKEZES.016

Rákóczi 1707 őszén Erdélyben Rabutin ellentámadása miatt kénytelen volt meghátrálni, azonban bízott abban, hogy a nemzetközi béketárgyalásokon a svédek és az oroszok felkarolják Magyarország és Erdély ügyét. Ennek előmozdítására utazott el a fejedelem 1711 elején Lengyelországba. Távolléte alatt Károlyi Sándor kuruc főparancsnok – háta mögött érezvén a rendek támogatását – 1711. április 30-án békét kötött Szatmáron a Habsburgokkal. A tárgyalásokon Erdély önállósága szóba sem került. A majtényi fegyverletétel után Erdélyben visszaállt a Habsburg-uralom, Magyarország és Erdély fejedelme pedig elindult a száműzetésbe.


  

Ki olvas minket?

Oldalainkat 154 vendég böngészi
Ma, Mihály napja van. Holnap Jeromos napja lesz.