A 2021-1-HU12-KA122-SCH-000018578. számú Erasmus+ pályázat keretében egy továbbképzésen vettem részt 2022. június 27-július 1-e között Dublinban a Twin Dublin szervezésében, „Modern Methodologies for the Language Classroom” címmel.
A továbbképző által kínált módszertani kurzus rendkívül szerteágazó és változatos nyelvtanítási módszereket biztosított számunkra. A csoport létszáma 15 fő volt, mivel többféle oktatási intézményekből érkeztünk - általános és középiskolák egyetem és alapítványi iskolák, nyelviskolák - ezért rendkívül sokrétű tapasztalatokkal rendelkeztünk a nyelvtanításról, amelyeket csoportmunkában és pármunkában osztottunk meg egymással. A lengyel, cseh, spanyol, olasz, bolgár és magyar kollégák nemcsak az iskoláiban alkalmazott módszereket, de a nemzeti sajátosságokat is bemutatták és ehhez kapcsolódóan a több oktatási rendszerről is ismereteket szereztünk, az írországi oktatási rendszeren felül.
A továbbképzésen kiemelten a CLT és a CLIL módszerekkel, valamint a digitális portfólióval kapcsolatos ismereteinket frissítettük fel, de érintettük a Project-Based Learning módszerét is. A Google Classroom segítségével mindenki számára hozzáférhetővé tették a tanfolyam során felhasznált oktatási anyagokat. A digitális portfólió megismerése és előnyeinek elemzése után, egy saját digitális portfólió elkészítéséhez a délután workshopon kaptunk segítséget. A kurzust vezető tanárunk rendkívül szórakoztató, sok mozgással és játékos feladatokkal átszőtt óráin, nemcsak a nyelvtanításban hasznos gyakorlatokkal ismerkedhettünk meg. Megtudtuk, hogy Írországban a CLIL módszert, az ír nyelv elsajátítása során alkalmazzák az iskolákban. Mivel én is tanítok angol ének órákat diákjaimnak a módszerhez kapcsolódó sok mozgást tartalmazó gyakorlattal is megismerkedtem, amelyeket szívesen alkalmazok óráimon. A kommunikációs képességeket az olvasás és íráskészség fejlesztésére kapott digitális anyagokat és feladatokat pármunka és csoportmunka segítségével dolgoztuk fel és vitattuk meg. Az interneten fellelhető a nyelvoktatásban használt segédanyagokat összegyűjtöttük és értékeltük.
Bővültek ismereteim az ír kultúrával és történelemmel kapcsolatban is. Délutánonként az iskola tanárai kulturális sétákra vittek bennünket melyek során meglátogattuk a Botanikus kertet, a General Post Office Múzeumát, ahol az ír független állam kialakulásáról szóló kiállítást tekintettük meg.
Nagyszerű lehetőség volt ezt a hetet eltölteni az ír fővárosban, a szakmai ismereteken kívül, ismét megtapasztaltam a írek vendégszeretét és a zöld sziget természeti csodáit.
Berkes Edina