Német nyelvtanárként és általános iskolai tanítóként nagyon vártam a 2015. szeptember 14-19-ig Düsseldorfban tartott módszertani továbbképzést. Főiskolai tanulmányaim befejezése óta most volt először lehetőségem részt venni németnyelvű, általános és középiskolák tanárai számára szervezett továbbképzésen, melyet az IIK Düsseldorf (azaz a nemzetközi kommunikációval foglalkozó intézet) tette lehetővé számomra iskolám Erasmus+ Ka1 mobilitási pályázatának keretében.
A továbbképzés anyaga a nyelvórák játékosabbá tételére, a kooperációs tanulási technikák órai megvalósítására, a nyelvtan játékos felfedezésére, az IKT eszközök készségszerű használatára helyezte a hangsúlyt, melyek élménnyé tehetik és elmélyíthetik a nyelvtanítást. Ezeken kívül megismertetett bennünket azzal az óriási adatbázissal, melyet az IIK munkatársa és egyben továbbképzésünk szervezője állított össze az ezeken a továbbképzéseken résztvevő tanárok és saját tanárai számára. Ezeket az internetes anyagokat az ország ismeret és az ének tantárgy tanítása során lehet felhasználni és beépíteni az órába és színesebbé tenni a német mint idegen nyelv (DaF) oktatását. Ez az adatbázis óriási segítség lesz hosszú éveken keresztül számomra.
Az IIK Düsseldorf a felnőtt DaF oktatásban vállal szerepet a tanártovábbképzésen kívül, óráikat különböző külföldi országból érkező, már felnőtt korú diákok látogatják. Óráik a kezdetektől a felsőfokú nyelvvizsga szintig segítik el a diákokat, akik nyelvtudásukkal munkát vállalhatnak, vagy iskolát kezdhetnek Németországban. Óralátogatáson is részt vehettem egy B1. szintű csoportban, ahol megismerhettem a DaF oktatás egy típusát.
Egyik délután az Óvárosba látogattunk, ahol idegenvezető kalauzolt bennünket és mutatta be nekünk a nagyon szép Rajna parti város épületeit és ismertette meg velünk szokásait.
A hét során tapasztalt oktatók voltak segítőink, akik nemcsak új ismeretekkel és ötletekkel láttak el bennünket, hanem be is vontak bennünket az ismertetett módszerek kipróbálásába, szituációk megalkotásába és mindig kíváncsiak voltak a mi ötleteinkre, tapasztalatainkra és estleges javaslatainkra is. Élmény dús órákon vehettünk részt, melyek látványosak és szórakoztatóak is voltak.
Úgy érzem hasznos módszertani ismeretekkel bővült tudástáram és jó iránymutatást kaptam a jól bevált tankönyvek kiválasztására is, melyek korszerűen segítik a DaF oktatását.
Úgy gondolom, hogy az itt eltöltött egy hét nemcsak új ötletekkel segíti munkámat a továbbiakban, hanem felfrissítette német nyelvi tudásomat és a sok hasznos információt, módszertani ismeretet megoszthattam kollégáimmal is.
Fekete Rózsa nyelvtanár