A vöröspanda, más néven macskamedve Bhutánban, Kínában, Indiában, Laoszban, Mianmarban és Nepálban él. Azon kívül előfordul a Himalájában lévő mérsékelt övi erdőkben, mintegy 1500 méteres tengerszint feletti magasságig.
Az alfajai az Ailurus fulgens fulgens, ami Nepálban és Asszámban honos. Másik az Ailurus fulgens styani, mely Burmában és Kelet-Kínában lakik. Testhossza 60 cm, marmagassága 35 cm.
A test felső fele, fényessötét rozsdavörös, hátán aranysárga árnyalatú, mert a szőrszálak hegye sárga. A test alsó fele és a végtagok fényesfeketék, a comb elülső és külső felén vízszintesen sötét gesztenyevörös sáv húzódik.
Álla és pofaszakálla fehér, hátrafelé rozsdasárgába hajló, homloka és a fejtető rozsdasárga árnyalatú. Szeme alól a szájszögletig rozsdavörös csík húzódik, ez elválasztja a fehér arcorrt a pofától. Rókavörös farkát gyengén határolt világos gyűrűk övezik.
A mellső végtagján hat ujja van. A hatodik ujj a csuklócsont megnagyobbodása, amely szembefordítható a többivel. Így könnyedén le tudja szakítani a bambuszhajtásokat. Magányosan élő, éjjeli állat.
Nappal a fák ágai közt alszik. Étlapja többnyire bambuszból, gyümölcsből, zúzmókból, gyökerekből, bogyókból, néha madártojásból, rovarokból és hernyókból áll.
Ezek ellenére ragadozó állat. Vemhessége 112-158 napig tart, az utódok száma ellésenként 1-4. Akár 10-13 éves is lehet. Kína délkeleti részén régóta vadásszák szőrméje miatt, ezért mára veszélyeztetett faj. Magyarországon jelenleg a Budapesti Állatkertben és a Szegedi Vadasparkban élnek.
Szabó Réka és Csík Dominik írása