A II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola idén is megrendezte a Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából tartott, már hagyományosnak számító ünnepi megemlékezését, a rendezvényt Fáriné Boros Erika tagintézményvezető -helyettes nyitotta meg.
A Nemzeti Összetartozás Napja alkalmából megrendezésre került megemlékezést 2010-ben fogadta el az országgyűlés azt a rendeletet, amelynek értelmében június 4-e a Nemzeti Összetartozás Napja. Ez az alkalom a magyar nemzet összetartozását jelképezi.
Az ünnepségen két határon túli magyar iskola diákjaival együtt énekelték a rákóczis gyerekek a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt. A nagyváradi és a zsigárdi iskola skype-os videó közvetítéssel tudta követni az eseményeket, és ennek segítségével dalolhattak közösen a tanulók.
A rendezvényt Mák Kornél alpolgármester nyitotta meg. Mint elmondta, jó érzéssel töltötte el a terembe belépve, hogy a diákok piros-fehér-zöld ruhákba öltöztek a jeles nap tiszteletére.
– Az a feladatunk, hogy összefogjunk, mi magyarok, tudjuk és beszéljük a magyar nyelvet, tudjuk és hordozzuk a magyar kultúrát, hogy a magyarországi gyerekeknek Erdély, Felvidék, Kassa neve ismerősen csengjen. Akkor maradhat meg a magyarság, ha kellően összetartó – tette hozzá.
Az iskola vezetősége úgy gondolta, ez a nap a legméltóbb rá, hogy az intézmény új zászlóját felavassák. A "zászlóanya", dr. Kazacsayné Sztanyik Erika, az intézmény volt igazgatója adta át a lobogót Tóth Lászlónénak, a jelenlegi igazgatónak.
– Huszonkét éven keresztül dolgoztam az iskolában, itt kezdődött a tanári pályám. Utána pedig nyolc éven keresztül szülőként segítettem a gyerekek fejlődését. Nagy megtiszteltetés, hogy én adhatom át a zászlót, ami ezentúl az iskola jelképe lesz – mondta dr. Kazacsayné Sztanyik Erika, majd felkötötte a zászló első szalagját, amin a „Gondolkodj, higgy, álmodj és merj!” idézet áll. A jelmondatot a tantestület közösen választotta ki.
Tóth Lászlóné hangsúlyozta, szeretné, ha ez a zászló ezentúl a rákóczis diákok tanúja lenne, mely végigkíséri az első osztályos tanulót egészen a ballagásig.
A színes esemény fő üzenete az volt, hogy határainkon túl is élnek olyan magyar gyerekek, akik ugyanazokat a magyar meséket hallják esténként, ugyanazokat a népdalokat éneklik, és ugyanazokat tanulják az iskolákban is, mint a hazánkban élő diákok.