Euroball című pályázatunk állomásaként iskolánk 27 tanárt látott vendégül április 3-7-e között. Spanyolországból öten, Írországból nyolcan, Bulgáriából hárman, Horvátországból öten és Törökországból hatan látogattak el ide, Kecskemétre.
A tanárok szerdán érkeztek városunkba. Este a köszöntő vacsorán Fáriné Boros Erika, intézményvezető-asszony mindenki nagy meglepetésére, az anyanyelvükön köszöntötte a vendégeket.
Csütörtök reggel az iskolánkban tettek látogatást a vendégek. Körbevezettük őket az iskola épületében, megcsodálták az osztályok által készített színes plakátokat országaikról, a Euroball-falat, betekintettek néhány osztályterembe is. Az 1.c osztályban Soós Magdolna tanító néni tanulói bábjátékkal, a 4.d osztályban Nagyné Lelkes Anikó tanító néni tanulói pedig népdalcsokorral és közös tánccal lepték meg a belépő tanárokat.
A harmadik órában a koordinátorok megbeszélést tartottak, ahol kicseréltük az elkészített fényképes albumokat, valamint előkészítettük a következő feladatokat.
Ez idő alatt a többi külföldi kolléga tanítási órákon vett részt. Az 1.a osztályban Farkas Anikó tanító néni matematika órán mutatta be, hogy milyen ügyesen használják a gyerekek a laptopokat, az 1.c osztályban Csehné Kávai Tímea tartott szintén izgalmas matematika órát. Patyi Angéla tanító néni az iskolánkban folyó mozgásterápiás foglalkozáson mutatta be az érdeklődő kollégáknak, hogy milyen módon fejleszthető a gyerekek mozgáskoordinációs képessége. Szondiné Asztalos Éva tanárnő ötödikes angolos csoportja is játékos foglalkozással várta az ír tanárkollégát. A török kollégákat pedig Szliváné Rab Mária tanárnő 5.d osztályban tartott laptopos matematika órája érdekelte, ahol ők is a gépeken oldották meg a vidám, logikai feladatokat.
A délelőtti programot városnézéssel zártuk, megtekintettük a Katona József színházat, a Trianoni emlékművet, a Barátok-templomát, a Cifrapalotát, a Tudomány és Technika házát, majd a Városháza dísztermében Vazul Zsolt, a városi oktatási bizottság osztályvezetője, Kecskemét város Önkormányzata nevében köszöntötte a vendégeket.
A városnézés után a vendégek jó étvággyal fogyasztották el iskolánk Rákóczi-termében, a magyar kollégák által készített ízletes fogásokat, desszerteket.
Ebéd után a Leskovszky-hangszergyűjteménybe látogattunk el, ahol jellegzetes magyar hangszereket próbálhattak ki a lelkes tanárok. A vacsora előtt a Zwack-pálinkamúzeumba is elvittük vendégeinket, hiszen ez a kecskeméti hungarikum sem maradhatott ki a programból. A napot egy közös vacsora zárta, ahol magyaros ételeket kóstolhattak meg a kollégák.
Pénteken az egész iskolát megmozgató ’Itt Magyarország’ című programsorozat részesei voltak a vendégek. Minden alsó tagozatos osztályhoz egy-két vendég csatlakozott egész délelőttre. A vendégek kalauzolásában hetedikes és nyolcadikos tanulók segítettek, akiknek nagy, de egyben izgalmas kihívást jelentett ez a feladat. A tanítók csodálatos, hazánkra jellemző tárgyakat készítettek a vendégekkel együtt.
A szünetekben lelkesen mutatták egymásnak a nemzeti színű karkötőt, a rubik kockás hűtőmágnest, az ősi magyar motívummal díszített bőrnyakláncot, a tulipános üdvözlőlapot, valamint könyvjelzőt, és a többi ötletes emléktárgyat. Bemutatták a tánclépéseket, amelyet Szekeres Mónika tanító néni tanított.
Elismerésüket fejezték ki a magyar tanítók kreativitása, a tanulók lelkes érdeklődése iránt.
Az „Itt Magyarország” programot a csarnokban tartott búcsúműsor zárta. A vendégeket teljesen lenyűgözték Kulcsár Erzsébet tanárnő rajz szakköröseinek alkotásai. Iskolánk tanulói fergeteges műsorral kápráztatták el a külföldi tanárokat.
A műsort az új iskola induló nyitotta. A kivetített szöveget olvasva a vendégek is örömmel csatlakoztak a refrénhez. Ezután Fáriné Boros Erika intézményvezető-asszony búcsúzott a vendégektől. Örömét fejezte ki, hogy iskolánk egy ilyen nagyszabású nemzetközi projekt részese, amely a tanulók és a tanárok számára is új lehetőséget teremt.
A beszéd után Magyarországról láthattak a vendégek egy klipet, amely hazánk legszebb tájait, ismert épületeit és személyiségeit mutatta be.
A klip után Vazul Zsolt, az Oktatási Bizottság osztályvezetője búcsúzott a vendégektől. Hangsúlyozta, hogy Kecskemét Város Önkormányzata támogatja az ilyen nemzetközi iskolai együttműködéseket.
Szondi Tamás az István, a király című rockoperából Koppány dalát adta elő néptáncosok, és az iskola színjátszó körének részvételével.
Nagy siket aratott a magyar népdalokat előadó tanári énekkar is, Szekeres Mónika citera kíséretével.
Egy újabb, Budapestet bemutató kisfilm megtekintése után Lóczi Szelina 4.a osztályos tanuló modern tánca, majd egy vidám táncos műsorszám zárta a programot, melynek koreográfiáját Nagyné Lelkes Anikó tanította be.
A búcsúvacsora jó hangulatban telt, minden delegáció egy kis zenés-táncos ízelítőt adott országának kultúrájából.
Szombaton a vendégeket Budapestre és Visegrádra vittük városnézésre. Este vettünk búcsút a külföldi kollégáktól, akik vasárnap utaztak haza.
Szeretném megköszönni az iskola vezetésének, a kollégáimnak a segítségüket, kreativitásukat és támogatásukat, a tanulóknak pedig a lelkes részvételt a programokon.
Kaszab Éva
koordinátor
Itt is fent vagyunk: