Az egy hetes szakmai továbbképzést a düsseldorfi „Institut Für Internationale Kommunikation” szervezte német nyelv szakos tanárok részére. Témája a német mint idegen nyelv kreatív tanítása: Módszerek és azok alkalmazása volt. Workshop-okon vehettünk részt, ahol tapasztalatot cserélhettünk és ötleteket gyűjthettünk, illetve alkalmunk volt az intézetben folyó különböző szintű német nyelvtanfolyamokon való hospitálásra is.
A tanfolyamon 13 németet tanító kolléga vett részt különböző országokból (Magyarország, Németország, Szlovákia, Horvátország, Lengyelország, Észtország, Peru, Csehország)
Szeptember 14-én, hétfőn találkoztunk először az intézetben, ahol a hivatalos köszöntés és megnyitó után egy személyes Németország térkép elkészítése közben ismerkedtünk meg egymással. A térkép elkészítésének célja az volt, hogy bemutassa, melyik résztvevő hol és milyen körülmények között került már kapcsolatba Németországgal eddigi élete során. Délután a „kooperativ tanulás” volt a téma, vagyis hogyan alkalmazzuk a csoportmunkát a német nyelvórákon. További témák voltak a hét folyamán:
- Az interaktív Whiteboard didaktikai haszna , digitális eszközök alkalmazása az órán
- Nyelvtani szabályok felfedeztetése
- Játékok az idegennyelvórán
- Internetworkshop: országismeret online, azaz hogyan didaktizáljuk az interneten található országismereti információkat
- Motiváljunk zenével! : Német nyelvű popzene a nyelvórákon
A harmadik nap délutánján nagyon érdekes városnézéssel egybekötött kulturális programon vehettünk részt, mely során megtudhattuk, hogyan vált Düsseldorf az évek során faluból tartományi fővárossá.
A negyedik napon, az óralátogatásokon alkalmunk nyílt megnézni, hogyan alkalmazzák az „IIK” nyelvtanárai a gyakorlatban mindazt, amelyekről előadásokat hallgathattunk a fenti témákban.
A tanfolyamon minden órán használtunk IKT eszközöket, illetve kis csoportokra osztva órarészleteket terveztünk az adott témához kapcsolódva, melyeket prezentáltunk is a kollégáknak. A továbbképzés legnagyobb hasznát ezeknek a feladatoknak a megoldásában láttam, hiszen a prezentációk megvitatása után sok tapasztalattal, ötlettel gazdagodtunk. Előadóink rengeteg anyagot, adatbankot bocsátottak a rendelkezésünkre, melyek remekül alkalmazhatóak a munkám során szinte minden nyelvi szinten.
A szakmai munkán túl a más országokból érkezett tanárokkal való kötetlen együttlét, beszélgetések szintén felejthetetlen élményt jelentenek. Végül, de nem utolsó sorban nagyon jó érzés volt újra autentikus környezetben használni a német nyelvet. Úgy gondolom, egy nyelvtanárnak feltétlenül szüksége van erre ahhoz, hogy nyelvi kompetenciáit szinten tudja tartani.
Polgár Leona